The Story
| Color |
Green
|
| Style | PIXIE |
| Type | 0.00 / Plano |
| Material | |
| Diameter | 14.5mm |
| Water Content | 40% |
| Life Span | Yearly |
| Base Curve | 8.60mm |
| Packageing | 2 Per Pack (Pair) |
| Recommendation | For both dark and light eyes |
| Duration | Lasts for 365 Days Once Opened |
The lightweight material composition of regular contact lenses offers an ideal balance between durability and softness. Water content and thin profile ensures comfort and hydration during wear.Vibrant colored contacts offer a more striking and natural style without compromising the natural look. With vibrant lenses being more pigmented,users can expect more coverage and a more noticeable natural color change. |
|

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Color |
Green
|
| Style | PIXIE |
| Type | 0.00 / Plano |
| Material | |
| Diameter | 14.5mm |
| Water Content | 40% |
| Life Span | Yearly |
| Base Curve | 8.60mm |
| Packageing | 2 Per Pack (Pair) |
| Recommendation | For both dark and light eyes |
| Duration | Lasts for 365 Days Once Opened |
The lightweight material composition of regular contact lenses offers an ideal balance between durability and softness. Water content and thin profile ensures comfort and hydration during wear.Vibrant colored contacts offer a more striking and natural style without compromising the natural look. With vibrant lenses being more pigmented,users can expect more coverage and a more noticeable natural color change. |
|

























