Original: $7.99
-70%$7.99
$2.40The Story
This cosmetic prosthetic contact lens is designed primarily for cosmetic enhancement and eye disfigurement coverage. It does not provide vision correction or high-definition imaging functions.
Individuals with normal vision may experience blurred vision or eye discomfort when wearing it, due to the lens's special structure and intended use.
| Color | Brown |
| Style | Lightbringer |
| Type | 0.00 / Plano |
| Material | Polyhema |
| Diameter | 14.2mm |
| Water Content | 40% |
| Life Span | Yearly |
| Base Curve | 8.6mm |
| Packageing | 2 Per Pack (Pair) |
| Recommendation | For both dark and light eyes |
| Duration | Lasts for 365 Days Once Opened |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This cosmetic prosthetic contact lens is designed primarily for cosmetic enhancement and eye disfigurement coverage. It does not provide vision correction or high-definition imaging functions.
Individuals with normal vision may experience blurred vision or eye discomfort when wearing it, due to the lens's special structure and intended use.
| Color | Brown |
| Style | Lightbringer |
| Type | 0.00 / Plano |
| Material | Polyhema |
| Diameter | 14.2mm |
| Water Content | 40% |
| Life Span | Yearly |
| Base Curve | 8.6mm |
| Packageing | 2 Per Pack (Pair) |
| Recommendation | For both dark and light eyes |
| Duration | Lasts for 365 Days Once Opened |






















