
Original: $7.99
-70%$7.99
$2.40The Story
| Color | Green |
| Style |
Amazonia |
| Type | Power 0.00 to -8.00 |
| Material | HEMA |
| Diameter | 14.2mm |
| Water Content | 40% |
| Life Span | Yearly |
| Base Curve | 8.6mm |
| Packageing | 2 Per Pack (Pair) |
| Recommendation | For both dark and light eyes |
| Duration | Lasts for 365 Days Once Opened |
|
Note:Amazonia Green has a diameter of 14.2mm, yet its pupil area is smaller than that of other contact lenses of the same size. The lightweight material composition of regular contact lenses offers an ideal balance between durability and softness. Water content and thin profile ensures comfort and hydration during wear. |
|

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Color | Green |
| Style |
Amazonia |
| Type | Power 0.00 to -8.00 |
| Material | HEMA |
| Diameter | 14.2mm |
| Water Content | 40% |
| Life Span | Yearly |
| Base Curve | 8.6mm |
| Packageing | 2 Per Pack (Pair) |
| Recommendation | For both dark and light eyes |
| Duration | Lasts for 365 Days Once Opened |
|
Note:Amazonia Green has a diameter of 14.2mm, yet its pupil area is smaller than that of other contact lenses of the same size. The lightweight material composition of regular contact lenses offers an ideal balance between durability and softness. Water content and thin profile ensures comfort and hydration during wear. |
|





















